Godziny otwarcia: wtorek-piątek - 11.00-17.00, sobota - 11.00-16.00 Sprawdź ceny biletów

XXV Dzień Judaizmu w Akademii Lubrańskiego

Menora Dialogu
 – XXV Dzień Judaizmu 

 Uroczyste wręczenie nagrody Menora Dialogu odbyło się 17 stycznia podczas gali w Akademii Lubrańskiego. Wydarzenie rozpoczęło wspólne zapalenie menory przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz Naczelnego Rabina Polski Michaela Schuricha.

Witając zgromadzonych gości ks. Jerzy Stranz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego oraz przewodniczący Stowarzyszenia Coexist podkreślił znaczenie prac artystycznych, które od lat są symbolem obchodów Dnia Judaizmu w Polsce. Pierwszą jest Menora Dialogu z symbolem płonącego krzewu biblijnego, a także drzewa życia, stworzona przez Macieja Zychowicza, natomiast drugą jest „Ściana Płaczu”, czyli nietypowa forma „portretu Jana Pawła II”, na której przedstawiony jest fragment Ściany Płaczu w Jerozolimie z włożoną w szparę karteczką z modlitwą napisaną przez papieża Polaka.

Tymi słowami nawiązał do statuetki przyznawanej laureatom Menory Dialogu, która jest miniaturową wersją dzieła Macieja Zychowicza.

W tym roku uhonorowano prof. Jana Grosfelda. Jak podkreślił ks. Stranz, profesor od początku istnienia Dnia Judaizmu w Polsce jest zaangażowany w organizację i działania na rzecz jednoczenia narodów, religii i kultur.

Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie krótko przypomniała biografię profesora, jednocześnie zauważając kolejną symbolikę. Jan Grosfeld urodził się w roku, w którym po raz pierwszy zorganizowano konferencję Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów.

Rabinka zwróciła także uwagę na publikacje profesora, który w przystępny sposób przypomina chrześcijanom o żydowskich korzeniach ich wiary i konieczności wzajemnej tolerancji w celu lepszego zrozumienia istoty chrześcijaństwa i zachowania dialogu między kulturami.

W nieco inny sposób, ale nawiązując do tego wypowiedział się abp Grzegorz Ryś, który zadał pytanie „dlaczego Kościół potrzebuje Jana Grosfelda?”. Wskazał, że Kościołowi potrzebni są ludzie rozumiejący wiarę i potrafiący pozostać jej wierni, „poważnie traktując kościelną ortodoksję”. Wyjaśnił zarazem, że ową ortodoksją jest dialog ekumeniczny.

Statuetkę wręczyli laureatowi ks. dr Jerzy Stranz (Prezes Stowarzyszenia Coexist oraz Fundacji Akademia Jana Lubrańskiego) oraz Magdalena Tomczak (Stowarzyszenie Coexist).

 

Udostępnij znajomym

1 2 3 4 5 6 7 8
Wesprzyj fundację w naszych działaniach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.