Godziny otwarcia: wtorek-piątek - 11.00-17.00, sobota - 11.00-16.00, niedziela - 11.00-15.00 — Sprawdź ceny biletów

Pasieka

Od kilkunastu lat obserwujemy postępujący proces wymierania pszczoły miodnej na świecie. Problem ten dotyczy również Polski, co roku tracimy ok. 20 procent rodzin pszczelich.

Paradoksalnie, to pasieki miejskie, a nie łąkowe czy leśne mają się lepiej: odnotowują dużo wyższą przeżywalność podczas zimowli, są mniej narażone na inwazję roztoczy warroa, a przy tym dają więcej miodu z jednego ula.

Miejska, Edukacyjna Pasieka Akademii Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim, teren zielony przy Akademii Lubrańskiego, ul. Jana Lubrańskiego 1.
img-section-2-1720x740
Miasto jako przyjazne środowisko dla pszczół

Co zaskakujące, przestrzeń zurbanizowana stanowi dla pszczół bardzo przyjazne środowisko. W centrach miast temperatura powietrza jest o kilka stopni wyższa niż na terenach wiejskich, a zimy – łagodniejsze. Niesie to za sobą ogromne skutki fenologiczne: rośliny wcześniej zaczynają tu kwitnąć i dłużej utrzymują kwiaty. Przeciętny sezon pszczelarski w naszym kraju wynosi około trzech miesięcy – zaczyna się w połowie kwietnia i trwa do końca kwitnienia lipy, mniej więcej do połowy lipca. W miastach sytuacja wygląda nieco inaczej. W dużej mierze zależy od sposobu gospodarowania zielenią miejską, występowania koniczyny, krzewów miododajnych, położenia parków, ogrodów i ogródków działkowych, zasadniczo jednak czas kwitnienia roślin jest tu o 30% dłuższy niż na terenach wiejskich, sezon pszczelarski trwa więc nie trzy, lecz cztery miesiące.

Otoczenie pszczelej pasieki: Źródła nektaru i pyłku

Źródłem nektaru, spadzi i pyłku w miastach są przede wszystkim drzewa i krzewy, ale także byliny i – coraz częściej – rośliny jednoroczne, z których często tworzy się w przestrzeniach zurbanizowanych wymyślne aranżacje oraz łąki kwietne. Miejska zieleń to rozmaitość gatunków roślin dostarczających nektaru i/lub spadzi oraz pyłku. W mieście, co dla nas ważne, nie używa się środków chemicznych stosowanych w wysokowydajnym rolnictwie. Pszczoły mają tu zróżnicowaną i wolną od pestycydów dietę – od wczesnej wiosny do jesieni. Co więcej, podczas przetwarzania nektaru na miód świetnie „odfiltrowują” ewentualne zanieczyszczenia i cząstki kurzu (w przeciwieństwie do pestycydów używanych w rolnictwie, których odfiltrować nie sposób). Instynktownie unikają substancji szkodliwych, by nie przynieść ich do gniazda. Smog, pył i spaliny nie mogą konkurować z alpejską łąką, jednak owady doskonale przystosowały się do tych warunków, a badania naukowe dowodzą, że szkodliwe pierwiastki w nich zawarte nie przedostają się do produktów pszczelich, z których korzystamy. Ponadto w zasięgu efektywnego lotu (nawet do 3 km) zbieraczki znajdują dużo roślin, są więc w stanie wykonać dziennie więcej lotów, a to przekłada się na ilość gromadzonych przez nie zapasów.

img-section-3-1720x740
Ule Akademii Lubrańskiego: Edukacja o pszczołach dla wszystkich

Ule Akademii Lubrańskiego będą wystawione na widok publiczny. Zamieszka w nich wyselekcjonowana łagodna odmiana pszczół. Pasieka ma przede wszystkim charakter edukacyjny - chcemy informować społeczeństwa oraz tworzyć dobry wizerunek pszczoły miodnej. Pasieka powstaje nie dlatego, że mamy taką fanaberię. Ma ona przypominać, że zapylacze na całym świecie wymierają i każdy z nas powinien coś zrobić, aby temu zapobiec. Dorośli i dzieci powinni wiedzieć, co to jest pszczoła miodna, trzmiel czy murarka i jak je odróżnić od popularnej osy. W Niemczech od lat prowadzony jest ciekawy eksperyment społeczny: w kilku miastach postawiono ule w pobliżu placów zabaw i maluchy uczą się żyć obok pszczół już od najmłodszych lat. Dzięki temu zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice oraz opiekunowie przestają traktować te owady jak intruzów. Pasieka Akademii Lubrańskiego zapewni mieszkańcom Poznania bezpośredni kontakt z pszczołami. Przy sprzyjających okolicznościach zdrowotnych planujemy cykliczne spotkania: zajęcia i warsztaty z pszczelarzem, adresowane do dzieci i dorosłych. Uczestnicy warsztatów poznają wiele ciekawostek na temat pszczół, pszczelich produktów, dowiedzą się, jakie właściwości ma miód i jak wygląda praca w pasiece. Będą mieli sposobność zadać pytania pszczelarzowi i rozwiać ewentualne wątpliwości - mitów dotyczących pszczół, szczególnie tych żyjących w mieście, jest wiele.

Podczas warsztatów dla rodzin poruszymy najważniejsze pod względem edukacyjnym tematy:
Co to jest ul?

ul? Pokażemy, jak zbudowane są domy dla pszczół.

Kto mieszka w ulu?

Przedstawimy pszczelą rodzinę: matkę, trutnie, robotnice.

Co się dzieje w ulu?

Poznamy cykl rozwojowy pszczoły robotnicy.

Skąd się bierze miód?

Wyjaśnimy, czym jest taniec pszczół, jak robotnice zbierają i magazynują nektar, omówimy pracę pszczelarza: odbieranie, wirowanie, konfekcję.

Każde spotkanie zakończymy wspólną degustacją miodu z omówieniem jego właściwości zdrowotnych.

1 2 3 4 5 6 7 8
Wesprzyj fundację w naszych działaniach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.