Godziny otwarcia: wtorek-piątek - 11.00-17.00, sobota - 11.00-16.00, niedziela - 11.00-15.00 — Sprawdź ceny biletów

Projekt 360 Poznań: Kościół pw. NMP in Summo


 
Projekt 360 Poznań:
 
kościół pw. NMP in Summo

 Premiera filmu 30.01.2022| NIEDZIELA | godz. 19.00

 

Film prezentujący wnętrze kościoła NMP in Summo, jest częścią większego projektu, cyklu 6 odcinków programu telewizyjnego nagranego w technologii CINEMATIC FPV. Programy będą ukazywać najciekawsze wielkopolskie obiekty i zabytki w technologii pozwalającej dostrzec elementy nie pokazywane dotychczas w telewizji.
CINEMATIC FPV to stosunkowo nowy styl latania dronami stworzony na potrzeby filmu i przemysłu audiowizualnego, które potrzebowały mniejszej, bezpieczniejszej i skuteczniejszej możliwości nagrywania w specyficznych warunkach.


Wszystko to, po to, aby w nowy, spektakularny sposób ogłosić „miastu i światu”, że „Tu się wszystko zaczęło” – jak zatytułowany był projekt realizowany wspólnie przez miasto Poznań oraz Archidiecezję Poznańską, ze wsparciem unijnym, projekt eksponujący świadectwo początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Historyczna nazwa „Sancta Maryia in Summo Posnaniensis” wywodzi się z tradycji, że obecny kościół zbudowany jest na miejscu przedromańskiej kaplicy ufundowanej w 965 r. i stanowiącej część palatium Mieszka i Dobrawy. „Był to tak zwany zespół pałacowo-sakralny, rezydencja składająca się z pomieszczeń życia codziennego i przystawionej, niewielkiej kaplicy pałacowej. Jej relikty – jak relacjonuje prof. Hanna Kóčka-Krenz – znajdują się ponad dwa metry pod współczesnym poziomem użytkowania, ale zachowała się w na tyle dobrym stanie, aby można było odtworzyć jej wygląd i wielkość”. Dlatego też wokół kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo stanęła podświetlana instalacja, która jest symbolicznym odtworzeniem kształtu reliktów palatium.

14 kwietnia 2021 r. przypadła 1055 rocznica Chrztu Polski. Aby uczcić to ważne w historii Polski wydarzenie, oddano do ponownego użytki liturgiczny najstarszy zabytek architektury na Ostrowie Tumskim – Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo (Posnaniensi).

16 czerwca 2021 w kościele Najświętszej Maryi Panny in Summo odbył się pierwszy – po renowacji budynku – koncert. Dźwięki utworów Wacława z Szamotuł w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Lubrańskiego były sygnałem, że w historii kościoła na grodzie rozpoczyna się nowy etap – odtąd kościół ma być nie tylko miejscem modlitwy, ale i kultury.

Partnerzy:

codziennypoznan.pl Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Mecenat:

Miasto Poznań

Udostępnij znajomym

1 2 3 4 5 6 7 8
Wesprzyj fundację w naszych działaniach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.