Leon Wyczółkowski 2026 – zapowiedź
90-lecia
9 kwietnia w przestrzeni Akademii Lubrańskiego odbyła się prezentacja publikacji „Polowanie na światło i cienie” – pierwszego elementu projektu edukacyjno-wydawniczego, który stanowi zapowiedź wystawy planowanej na rok 2026. Inicjatywa powstała we współpracy z Instytutem Skrzynki i stanowi symboliczne rozpoczęcie przygotowań do obchodów 90. rocznicy śmierci Leona Wyczółkowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku.
Publikacja oraz planowana wystawa mają na celu przypomnienie mniej znanych wątków biografii Wyczółkowskiego, w szczególności jego związków z Wielkopolską – regionem, który odwiedzał, w którym tworzył i z którego krajobrazu czerpał inspirację. W ramach projektu zaprezentowany zostanie także kontekst jego ostatnich lat życia, spędzonych w Gościeradzu.
Ważnym elementem symbolicznej obecności artysty w przestrzeni Akademii Lubrańskiego jest obraz „Wiosna w Gościeradzu”, na stałe eksponowany w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, w Salonie Ofiarodawców.
Spotkanie w Akademii było nie tylko okazją do zaprezentowania założeń projektu i publikacji, lecz także przestrzenią do rozmowy o dziedzictwie artystycznym Wyczółkowskiego oraz znaczeniu współczesnych interpretacji jego twórczości.
Więcej o założeniach projektu, jego znaczeniu oraz współpracy z Instytutem Skrzynki można usłyszeć w rozmowie z ks. Jerzym Stranzem oraz Janem Grabowskim – starostą poznańskim i założycielem Instytutu Skrzynki.
Już dziś serdecznie zapraszamy na wystawę poświęconą Leonowi Wyczółkowskiemu, która odbędzie się w Akademii Lubrańskiego w 2026 roku – w roku 90. rocznicy śmierci artysty.