Godziny otwarcia: wtorek-piątek - 11.00-17.00, sobota - 11.00-16.00, niedziela - 11.00-15.00 — Sprawdź ceny biletów

KONKURS FOTOGRAFICZNY im. abp. Antoniego Baraniaka

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY IM. ABPA ANTONIEGO BARANIAK

Arcybiskup Baraniak... nie chciał uciekać od świata, ale próbował zmieniać go na lepszy.

Słowa z rozmowy, którą z prof. Konradem Białeckim przeprowadził Piotr Juchowski w Muzeum Historii Polski w Warszawie (2023) stały się źródłem inspiracji dla zorganizowania Ogólnopolskiego Konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży, którego hasło przewodnie to:

Nie uciekaj od świata, lecz zmieniaj świat na lepszy

1 stycznia 2024 r. świętowaliśmy 120. rocznicę urodzin Abpa Baraniaka. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Przywołane wyżej słowa wypowiedzieli wybitni Polacy, widząc w Abpie Baraniaku – skromnym, niewysokim duchownym – wielkiego mocarza ducha i człowieka o wielkiej sile woli. Swoją nieugiętą postawą w areszcie śledczym w latach 50. uchronił Prymasa Stefana Wyszyńskiego od pokazowego procesu, a tym samym obronił Kościół w Polsce przed propagandowym atakiem komunistycznych władz.
W posłudze kapłańskiej był pokorny, gorliwy i zatroskany o rozwój i edukację dzieci i młodzieży, organizował dla nich wycieczki, spotkania i chętnie poświęcał im dużo czasu. Lubił robić zdjęcia i kręcić amatorskie filmy, często widziano go z aparatem fotograficznym lub kamerą, nawet na uroczystościach kościelnych. Stąd idea, by przypomnieć jego postać poprzez konkurs fotografii oraz filmów z uczestnictwem dzieci i młodzieży.

Organizator konkursu
Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego. Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
Fundacja im. Abpa Antoniego Baraniaka; 

Patronat Konkursu
Arcybiskup Metropolita Poznański; Wojewoda Wielkopolski Prezydent Miasta Poznania; Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Poznański Oddział Akcji Katolickie; NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska

Cele Konkursu
Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, który przez całą swoją posługę wypełniał to, czego od swoich uczniów oczekiwał św. Jan Bosko, założyciel zgromadzenia salezjanów – wierności Ewangelii połączonej z zaangażowaniem na rzecz innych ludzi… Chodzi o rozbudzenie wyobraźni i zdolności do takiego działania, które nie jest ucieczka od świata, ale zmienia świat na lepszy. Wzmocnienia motywacji do twórczego i aktywnego szerzenia dobra i pokoju wokół siebie – w przestrzeni szkoły, przyjaciół, rodziny…

Temat Konkursu:
Ogólnopolski Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży im. Abpa Antoniego Baraniaka 2024 pt. „Nie uciekaj od świata, lecz zmieniaj świat na lepszy”.

Konkurs prowadzony będzie w trzech grupach wiekowych
Poziom A – uczniowie szkół podstawowych klasy 5-6
 udział w konkursie polega na wykonaniu jednej pracy indywidualnej – jednej fotografii lub miniprezentacji: trzech fotografii
Poziom B – uczniowie szkół podstawowych klasy 7-8 udział w konkursie polega na wykonaniu pracy indywidualnej lub w dwuosobowych grupach – jednej fotografii lub prezentacji multimedialnej złożonej max. z 6 zdjęć
Poziom C – uczniowie szkół ponadpodstawowych
udział w konkursie polega na wykonaniu pracy indywidualnej lub w dwuosobowych grupach, jednej fotografii lub prezentacji multimedialnej złożonej max. z 6 zdjęć lub teledysku/filmu do piosenki Pawła Piekarczyka o Abpie Baraniaku z 2020 r. pt. Biskup Antoni Baraniak
 

Zasady uczestnictwa
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie wypełnionej i podpisanej przez osobę upoważnioną Kartę Zgłoszeniową POBIERZ wraz ze zgłoszona praca. Za osobę upoważnioną uznaje się pełnoletniego autora pracy lub w przypadku osoby niepełnoletniej nauczyciela lub rodzica.
Szkolny organizator Konkursu (katecheta lub dowolny nauczyciel, albo rodzice w przypadku zgłoszeń indywidualnych) zobowiązany jest dostarczyć organizatorowi prace konkursowe za pomocą internetowej przestrzeni dyskowej (link dostępu do plików) wraz z wypełniona i podpisaną Karta Zgłoszeniową na adres e-mail: edukacja@muzeum.poznan.pl z dopiskiem: Konkurs Fotograficzny.

Harmonogram konkursu
do 20 maja 2024 – przygotowanie i nadsyłanie prac do organizatorów
7 czerwca 2024 – ogłoszenie wyników Konkursu w Internecie
18 czerwca 2024 – wręczenie nagród laureatom Konkursu w Akademii Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Szczegółowe informacje dostępne w regulaminie:

REGULAMIN KONKURSU

KARTA ZGŁOSZENIA 

Dodatkowe informacje i materiały dostępne na stronie:
http://antonibaraniak.pl/

Konkurs dofinansowany ze środków budżetowych miasta Poznań.
#poznanwspiera

Udostępnij znajomym

1 2 3 4 5 6 7 8
Wesprzyj fundację w naszych działaniach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.