Godziny otwarcia: wtorek-piątek - 11.00-17.00, sobota - 11.00-16.00, niedziela - 11.00-15.00 — Sprawdź ceny biletów

Realizacja rzeźby plenerowej biskupa Jana Lubrańskiego

Dzięki dotacji z budżetu państwa wykonaliśmy oraz zamontowaliśmy pomnik z kamienia i brązu ukazujący biskupa Jana Lubrańskiego w przestrzeni Ogrodów Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Obrady komisji konkursowej

Celem wyłonienia artysty, który zrealizuje projekt pomnika Jana Lubrańskiego powołano specjalną komisję konkursową.

Komisja postanowiła uhonorować pierwszą nagrodą i wybrać do realizacji w przestrzeni Ogrodów Jana Lubrańskiego projekt rzeźby plenerowej przedstawiony przez Macieja Zychowicza z Krakowa oraz przyznać dwa wyróżnienia dla projektów rzeźbiarskich Adama Piaska z Poznania i Marcina Sobczaka z Poznania.

Wizja przedstawiona przez artystę Macieja Zychowicza ujęła komisję konkursową ze względu zarówno na sposób przedstawienia założyciela Akademii, jak i na staranne wkomponowanie projektowanego dzieła w przestrzeń powstających ogrodów noszących imię Lubrańskiego. Komisja doceniła także oryginalny pomysł stworzenia pomnika z dwóch różnych, ale dopełniających się materii, a wreszcie to, że artysta ukazuje w swym projekcie postać Jana Lubrańskiego jako biskupa, budowniczego oraz intelektualistę.

Komisja konkursowa obradowała w składzie: prof. dr hab. Eugeniusz Matejko (przewodniczący), Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; dr hab. Igor Kraszewski, prof. UAM; dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski, prof. PP; dr Paweł Cieliczko, Fundacja Kochania Poznania; mgr Aleksandra Pudelska, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu oraz ks. dr Jerzy Stranz, Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego. Członkowie komisji byli przekonani, że pomnik Jana Lubrańskiego trwale wrośnie w przestrzeń Poznania i stanie się – dzięki swej wyjątkowości – jednym z jego symboli.

Po zamontowaniu rzeźby w Ogrodach Lubrańskiego, zorganizowaliśmy jej uroczyste odsłonięcie w którym udział wziął arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, który poświęcił pomnik. Prezes Fundacji ks. Jerzy Stranz przedstawił zebranym proces powstawania rzeźby, inspiracje jakie kierowały artystą podczas jej tworzenia oraz szerokie spektrum działalności Fundacji, które mają na celu nawiązanie do renesansowych dokonań Jana Lubrańskiego. Zorganizowaliśmy także warsztaty edukacyjne dla grup szkolnych dzieci i młodzieży, które przy pomniku Jana Lubrańskiego mogły poznać historię tego duchownego, ale także renesansowego myśliciela, jego działań w przestrzeni Ostrowa Tumskiego oraz założonej przez niego Akademii Lubrańskiego, która miała istotny wkład w rozwój szkolnictwa na ziemiach polskich. 

Realizacja projektu pozwala na dalsze zwiększanie świadomości historycznej lokalnych i ogólnopolskich odbiorców oraz wprowadzenie do niej postaci bp. Jana Lubrańskiego, która obecnie nie jest powszechnie znana i kojarzona pomimo wyraźnych zasług związanych z rozwojem szkolnictwa oraz szeroko pojętej kultury w Wielkopolsce i Królestwie Polskim. 



Udostępnij znajomym

1 2 3 4 5 6 7 8
Wesprzyj fundację w naszych działaniach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.