Godziny otwarcia: wtorek-piątek - godz. 11.00-17.00, sobota - godz. 11.00-16.00 — Sprawdź ceny biletów

École de Paris

artyści polsko-żydowscy

Termin: 17.01.2024 – 14.04.2024 

Kurator: dr Artur Tanikowski
Aranżacja:  dr Raman Tratsiuk

bilety: 40 zł normalny | 30 zł ulgowy | 80 zł rodzinny 

wystawa czynna: wt.- pt. 11.00-17.00 | sob. 11.00-16.00 | nd.  14 kwietnia 11.00-20.00

O WYSTAWIE

W dziejach polskiej sztuki XX wieku niewiele było zjawisk tak interesujących jak École de Paris, czyli Szkoła Paryska. Fenomen ten opowiada o twórczej obecności emigrantów głównie pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z terenów Polski rozbiorowej czy Rosji do Paryża i właśnie tam ukształtowała się ich działalność artystyczna.
Na Montparnassie i Montmartrze ich bliskimi lub dalszymi przyjaciółmi byli artyści i krytycy dziś owiani legendą, tacy jak: Guillaume Apollinaire, Marc Chagall, Amedeo Modigliani, Chaim Soutine.
Na wystawie w Akademii Lubrańskiego zaprezentujemy przeszło 70 obrazów z prywatnych kolekcji, a w tym prace tych największych jak: Leopold Gottlieb, Mojżesz Kisling, Zygmunt Menkes, Mela Muter, Alicja Halicka, Henryk Hayden czy Eugeniusz Zak ale także Jerzy Ascher, Henryk Epstein, Nathan Grunsweigh, Roman Kramsztyk, Zygmunt Landau, Louis Marcoussis (Ludwik Markus), Simon Mondzain (Szamaj Mondszajn), Joseph Pressmane, Joachim Weingart.
Artystyczni emigranci z ziem polskich najczęściej nie przekraczali w swych pracach granic figuratywności, tylko wyjątkowo zbliżając się do abstrakcji. Tematem ich dzieł – jak u innych „paryżan z wyboru” – były martwe natury, pejzaże, sceny wielopostaciowe i portrety.

Wystawa organizowana z okazji XXVII Dnia Judaizmu

 LINK

 

Udostępnij znajomym

1 2 3 4 5 6 7 8
Wesprzyj fundację w naszych działaniach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.