Nagroda Divinis et Humanis 2023
W nocy z 22 na 23 maja 2020 roku na dziedzińcu historycznego gmachu Akademii arcybiskup poznański Stanisław Gądecki podpisał akt erekcyjny Fundacji Akademia Jana Lubrańskiego. Dokument fundacyjny został podpisany w aniwersarz śmierci jej patrona – biskupa Jana Lubrańskiego, zmarłego w nocy z 22 na 23 maja 1520 roku.
Od tego momentu Fundacja prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną, edukacyjną, naukową i artystyczną. W ramach Fundacji funkcjonuje Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Galeria Sztuki Współczesnej, Wydawnictwo, Instytut Myśli Chrześcijańskiej, Chór Kameralny oraz Edukacja Muzyczna, a także Pasieka Edukacyjna.
W 2022 roku przyznaliśmy pierwszą nagrodę Divinis et Humanis.
To nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, spraw społecznych oraz humanistycznych i religijnych, za wiedzę, fantazję, wyobraźnię i postawę przekraczające to, co zwykłe, oczywiste i powszechne, za łączenie spraw „ziemskich i boskich”.
W roku 2023 odbędzie się druga edycja nagrody. Przyznamy ją w niedzielę 21 maja.
Pośmiertnie medal Divinis et Humanis otrzyma Jerzy Nowosielski za wybitne osiągnięcia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, spraw społecznych oraz humanistycznych i religijnych, za wiedzę, fantazję, wyobraźnię i postawę przekraczające to, co zwykłe, oczywiste i powszechne, za łączenie spraw „ziemskich
i boskich”, w szczególności:
za wybitne osiągnięcia w przestrzeni malarstwa, filozofii, teologii, pedagogiki i teorii sztuki, za łączenie sacrum i profanum, figuracji i abstrakcji, kulturowych tradycji Wschodu i Zachodu, za malarstwo będące „kolorową kontemplacją”, za głębokie intuicje ekumeniczne i dialogiczne, za to, że w czasach gdy kultura niechętnie pyta o sens życia i śmierci, a ubóstwia płytkie ekscentryzmy, jego malarstwo i myśli mogą okazać się zbawienne.
Drugim Laureatem nagrody jest Leszek Możdżer, który medal Divinis et Humanis otrzyma za wybitne osiągnięcia w przestrzeni muzyki jazzowej, improwizowanej, fortepianowej, poważnej i filmowej, za własny język muzyczny i wirtuozerię, za autorskie wersje utworów Fryderyka Chopina, Krzysztofa Komedy, Jana A.P. Kaczmarka, za bycie fantastycznym łącznikiem między światem muzyki klasycznej a światem jazzu, za charyzmatyczne projekty artystyczne, „świetny warsztat i piękną duszę”.
Nagranie z wydarzenia dostępne w serwisie Youtube